До всесвітнього дня боротьби зі СНІДом

Перше грудня - Всесвітній день боротьби зі СНІДом, ще одна важлива дата у складі акції "16 днів проти насильства." Нажаль, дуже часто ця хвороба стає основою для жахливої стигматизації та насильства, хоча сам тягар такого діагнозу вже сам по собі є надзвичай важким для будь кого.

Згідно даних Центру громадського здоров'я МОЗУ, в Україні зареєстровано понад 170 тис. ВІЛ-інфікованих, але за підрахунками експертів про свій ВІЛ-статус знає лише третина інфікованих; загальна кількість людей, які живуть з ВІЛ в Україні, сягає 377 600.

Користуючись нагодою, згадаймо найбільш важливі моменти, що стосуються ВІЛ-інфекції:

ВІЛ передається: 
- Через кров - при потрапляння крові чи інших біологічних рідин, що містять кров (сперма, виділення піхви, грудне молоко) від ВІЛ-інфікованої особи до здорової людини. Найчастіше цей шлях реалізується при ін’єкційному введенні наркотичних речовин брудними шприцами та голками, що вже використовувались іншими особами.
- Статевим шляхом - підчас незахищених статевих стосунків, незалежно від того чи це вагінальний, оральний чи анальний секс.
- Внаслідок передачі вірусу від інфікованої ВІЛ матері до її дитини підчас вагітності, пологів та годуванні груддю. Ризик інфікування зростає під час годування дитини груддю, при важкому перебігу хвороби у матері та складних пологах.

ВІЛ не передається:
- При спільному користуванні побутовими речами, посудом, роботі в одному приміщенні
- У лазні та сауні
- Під час поцілунків
- Обіймах та рукостисканні
- При чханні та кашлі
- Через поручні, дверні ручки, столи, стільці
- При укусах комарів чи інших комах.

Також нагадаємо, що по всій країні працюють численні центри безкоштовної експрес-діагностики ВІЛ/СНІДу. Ця хвороба не є виліковною, проте за умови адекватної терапії люди із даним діагнозом можуть жити абсолютно нормальним життям десятки років - і лікування безкоштовне!