• Home
 • Blog
 • Інше

Насильство в інтернеті: як зберегти дітей від “Синього кита?”

Особлива форма кібер-буллінгу – так звані групи смерті формату “Синій кит”, “Червона сова” або “Момо”, які були особливо поширені кілька років тому, в основному з 2016 по 2018 рік. В той же час, вже у 2019 році були зареєстровані випадки контакту дітей з “групами смерті” в тому чи іншому вигляді.

Їх суть проста і жахлива водночас: куратор групи або хитро написана програма зв’язується з жертвою через соціальну мережу (ВКонтакті, Фейсбук) або месенджер (Ватсапп, Вайбер). Після цього, жертва кожен день отримує короткі завдання, які з часом стають все більш і більш жорстокими – наприклад, спочатку заспівати пісню в ночі, потім намалювати кита, потім вирізати собі кита на руці, і так далі. В кінці “гри” жертва отримує завдання покінчити з життям, а в разі відмови – жертві обіцяють розправитися з його або її сім’єю і друзями.

Загрози повторюються раз за разом (систематичність – характерна риса буллінгу), і жодні вмовляння залишити жертву у спокої – не працюють (ще одна ознака буллінгу), в результаті – особливо емоційні діти не витримують емоційного тиску, і це приводить до катастрофи.

Особливо це небезпечно тим, що спроби видалити програму або свій аккаунт в соцмережі часто нічим не допомагають: організатори цих небезпечних “ігор” часто взламують комп’ютер або телефон жертви, і таким чином отримують доступ до інших способів зв’язатися з нею.

Складно сказати, скільки життів забрав “Синій кит” або “Момо” по всьому світу, але за деякими даними число дитячих самогубств, пов’язаних з подібними групами смерті в Росії вже перевалило за 700. В Україні було підтверджено 2 таких випадки.

Тут важливо розуміти, що самогубств було багато, а ось “розправ з сім’єю” (як обіцяють куратори) – жодної. Не було жодного разу, щоб учасник гри відмовився виконувати завдання, і потім через це постраждали його або її сім’я, друзі, або знайомі. Журналісти кількох інтернет-видань навіть спеціально брали участь в таких іграх (видаючи себе за підлітків) і потім виходили з них – без наслідків. Висновок простий: основна небезпека в самих страхах дитини, в її власних переживаннях. Реальної загрози життю родини не існує.

Українська кібер-поліція рекомендує наступні методи захисту дітей від участі та впливу груп смерті формату Синього кита:

 • Приділяти більше уваги психологічному стану дитини.
 • Перевіряти шкіряні покриви дитини на наявність пошкоджень.
 • У разі їх виявлення, з’ясовувати обставини, за яких вони з’явилися.
 • Особливу увагу звертати на пошкодження різного роду у формі кита.
 • Перевіряти облікові записи (акаунти) дитини в соціальних мережах та групи, до яких входить акаунт.
 • Перевіряти вміст спілкування у приватних чатах. Звертати увагу на коло спілкування дитини.
 • Намагатися зайняти вільний час дитини спортивними або культурними секціями.
 • Обов’язково контролювати те, які фото- та відеофайли знаходяться в гаджетах дитини.
 • Встановлювати функцію «батьківський контроль» на всіх гаджетах дитини.

В будь-якому разі, слід пам’ятати, що подібні групи та смертельні ігри – реальна загроза психічному здоров’ю дитини. В разі будь-якої підозри на те, що дитина мала контакт з подібними організаціями, слід провести серйозну бесіду із самою дитиною – а в разі необхідності звернутись й до правоохоронних органів та по психологічну допомогу.