Про порядок перетину державного кордону України в період воєнного стану

До нашої організації надходять звернення щодо порядку перетину державного кордону України в період воєнного стану та необхідних документів для такого перетину. Тому давайте трохи розберемось які документи потрібні тій чи іншій категорії громадян України при перетині кордону.

Перш за все треба зазначити, що під час воєнного стану діють особливі правила перетину державного кордону, які за своєю суттю покликані спростити виїзд за кордон нашим громадянам. Із вказаними правилами можна ознайомитись в оновлених Правилах перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57.

У вищезгаданих Правилах зазначено, що необхідними документами для перетину є:

 • паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
 • дипломатичний паспорт;
 • службовий паспорт;
 • проїзний документ на дитину;
 • посвідчення особи моряка;
 • посвідчення члена екіпажу.

Хочемо зазначити, що зараз тимчасово дозволяється перетин кордону громадянами України за внутрішнім паспортом, однак рекомендуємо перевіряти надану можливість безпосередньо в день перетину кордону.

Тепер давайте розглянемо порядок перетину державного кордону окремими категоріями громадян України:

 1. У період воєнного стану можливий виїзд дітей до 16 років у супроводі одного з батьків, баби, діда, повнолітніх брата, сестри, мачухи, вітчима або інших осіб, уповноважених одним з батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклування, без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків та за наявності паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини (у разі відсутності паспорта громадянина України) або документів, що містять відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону.

Самостійно же, без супроводу і письмової згоди батьків, дитина може виїжджати за межі України з 16 років. Але в різних країнах законодавство відрізняється і це може давати певні обмеження.

Як приклад, якщо дитина віком 16-18 років виїхала до Польщі без батьків чи законних опікунів, вона буде вважатись там дитиною без нагляду та за польським законодавством її можуть помістити у заклади для тимчасового перебування, поки їх не заберуть законні представники – батько, мати або інша людина, яка уповноважена ними нотаріально.

2. Особи з інвалідністю можуть перетнути кордон за наявності  підтверджуючих документів про інвалідність, а саме: 

 • довідка МСЕК;
 • посвідчення, яке підтверджує статус особи з інвалідністю;
 • пенсійне посвідчення;
 • посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності;
 • довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

3. Особи, які супроводжують осіб з інвалідністю І та ІІ групи: батьки, дружина/чоловік, повнолітні син/донька, їх дружина/чоловік, опікун, працівник закладу догляду тощо.

Для виїзду цієї категорії громадян на кордоні потрібно буде надати документ, що підтверджує інвалідність, а також один із нижченаведених документів документів:

 • документ, що підтверджує родинний зв’язок;
 • для осіб, що потребують постійного догляду – посвідчення, довідка про отримання компенсації (допомоги, надбавки);
 • рішення про призначення опікуном над недієздатною особою;
 • наказ директора закладу догляду про виїзд осіб з інвалідністю або інших осіб, які потребують постійного догляду, за межі України тощо.

4. Громадяни України, які є військовозобов’язаними та які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

5. На період дії воєнного стану в Україні обмежено виїзд з України громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років. Однак така заборона стосується не всіх чоловіків, є певні виключення. З переліком цих виключень можна ознайомитись на офіційному сайті держприкордонслужби України за даним посиланням.