Що таке криза трьох років у дітей?

Нещодавно під час виїзної роботи у дитячому садочку при спілкуванні з матусями, мені задали питання, що це таке криза 3-х років у дітей?

Давайте спробуємо розібратися;)

Простими словами криза – це період, коли дитина втвчає нові моделі поведінки. У віці трьох років малюк вчиться бути самостійним. Він починає усвідомлювати себе, як окрему особистість і намагається все зробити сам.

Крім того, криза-це завжди складна, незвична, незручна поведінка дитини. Так як слідувати старим моделям дитина «не хоче», а новим ще «не може».

У трирічному віці дуже важливо, щоб у дитини сформувався фундамент для її самостійності і віра в свої здібності.

Тому дорогі батьки, постарайтеся проявити терпіння, коли малюк 15 хвилин самостійно застібає гудзики або зав’язує шнурки, не дозволяючи вам допомогти 🙂

Це може здаватися дрібницею, але бути дуже важливим аспектом в перспективі формування особистості!

Це тільки в ваших силах допомогти дитині успішно пережити кризу, ніхто крім вас насправді не зацікавлений в цьому, оточуючі швидше зацікавлені в тому, щоб ваша дитина була слухняною і зручною.

Що ж робити? 🤷🏻‍♀️

  • Дозвольте дитині робити помилки: якщо ви знаєте, що малюк буде вимагати самостійно одягатися, виділіть для цього більше часу, почніть збиратися на 30 хвилин раніше.
  • Проявляйте терпіння, воно дуже стане в нагоді, особливо в період кризи, можна навіть використовувати валерьянку або ромашковий чай, якщо вам це допомагає;)
  • Заохочуйте дитину до прийняття рішень, надавайте йому вибір, наприклад, між двох прийнятних для вас варіантів, але так, щоб малюк відчував, що його думка важлива!
  • Не серьдтеся і не карайте малюка за бажання бути самостійним інакше може статися так, що воно піде і ви буде дуже сумувати з цього приводу, коли вашому малюкові буде вже 30, а він все ніяк не навчитися приймати рішень і брати життя в свої руки;)

Катерина Шух, психолог проекту