Гайд з безпеки: як врятуватися від війни та евакуюватися до Польщі

Матеріал опубліковано за згодою першоджерела: Онлайн-газета “ГРОМАДА Схід”


На Сході України досі залишається доволі багато людей, які не готові евакуюватися – попри бойові дії, загрозу окупації, заяви місцевих керівників, що вони не зможуть забезпечити прийнятні для життя умови. У прифронтових містах та селах проблеми з газом, електрикою, водою, взимку гарантовано не буде опалення. Очільник Донеччини вже порахував оптимальну кількість людей, які можуть залишитися в області для оборони та підтримки роботи критичної інфраструктури – не більше 235 тисяч осіб. Але в одному тільки Краматорську досі перебуває майже 70 тисяч людей. «Та хто нас де чекає, кому ми потрібні?» – найпопулярніша відповідь на усі заклики полишити тимчасово свої домівки, «пересидіти» скрутні часи у безпечному місці.

Ще більш вразливими почуваються мешканці окупованих територій Сходу. Їх лякає необхідність проходити фільтрацію, упереджене ставлення співвітчизників. Заспокоюють себе химерною тишею тут і зараз, кажуть, що в Україні все одно нема безпечних місць. А їхати за кордон – так документи подекуди вже прострочені, та й грошей бракує.

Анжела ЗІНЧЕНКО та Валерій ШАРАМКО – саме ті люди, які організовують евакуаційні рейси з Запоріжжя та Дніпра та супроводжують біженців до Варшави. Вони є членами команди Маріупольської асоціації жінок «Берегиня», яка від початку російського вторгнення безоплатно вивозить українців із зони бойових дій. Здійснено вже 13 рейсів,  ще 2 евакуації відбудуться до кінця серпня. Це понад 500 людей – переважно мами з дітьми та пенсіонери. Тож наші експерти добре знаються на острахах біженців і цілком компетентні щодо порад читачам «ГРОМАДИ Схід».

Скільки коштує виїхати з волонтерами «Берегині»?

До міст-хабів Запоріжжя та Дніпра ви маєте дістатися самостійно. Звідти маршрут до Варшави БЕЗОПЛАТНИЙ.

Як потрапити до евакуаційних рейсів?

Аби записатися на евакуаційний автобус до Польщі, треба залишити повідомлення через сторінку «Берегині» у фейсбуці або на офіційному сайті організації та повідомити організаторам наступну інформацію:

  • з якого міста ви прибули
  • скільки людей (дорослих та дітей) планується до переїзду
  • чи у всіх є в наявності необхідні документи (див. нижче)
  • чи будуть з вами хатні тварини і чи є відповідні документи у них
  • які ваші плани щодо перебування у Польщі – ви збираєтеся там залишатися чи їхати до іншої країни
  • чи є у вас рідні або друзі, у яких плануєте зупинитися (ця інформація потрібна для попередження приймаючої сторони щодо кількості людей, якими необхідно буде опікуватися).

– З усіма охочими їхати, якщо вони підходять за критеріями, ми підтримуємо зв’язок телефоном та месенджерами, – каже Валерій. – Коли закінчуємо формувати списки людей, збираємося у призначеному місті і виїжджаємо маршрутом Запоріжжя-Дніпро-Варшава. Тим, хто з будь-яких причин не може дістатися автобуса, часто допомагаємо і в цьому. Оскільки дорога далека і займає більше доби, ми забезпечуємо людей водою та сухими обідами. Перевізники в нас надійні, автобуси комфортабельні, польські партнери доброзичливі. Треба тільки діяти згідно вказівок і все буде добре.

Які документи потрібні?

За словами Анжели, яка щойно повернулася в Україну, до Польщі поки що можна в’їхати і за внутрішнім паспортом. Але наявність закордонного паспорту, по-перше, суттєво скорочує процедуру перевірки на кордоні, а по-друге – поліпшує життя у  країні, бо позначка про перетин кордону у паспорті дозволяє без проблем отримати картку соціального страхування.

До того ж, ніхто не знає, як і коли правила перетину кордону можуть змінитися. Аби не було несподіванок, краще подбати про документи заздалегідь.

– Зараз відновити втрачені документи та оформити закордонний паспорт можна за спрощеними процедурами, – каже Анжела. – Але терміни виконання цих послуг й досі великі. Тож краще не зволікати.

Довіреності від батьків на вивіз дітей наразі не треба, але мати свідоцтва про народження, всиновлення або опіку треба обов’язково. Особливо це стосується сімей, де є діти від різних шлюбів. Мати свідоцтво про одруження у цьому випадку – мало.

У випадку з тваринами законодавство теж вимагає документи – ветеринарні паспорти, чіпи тощо. У будь-якому разі усі ці нюанси треба уточнювати з організаторами поїздки, які знають ситуацію станом на сьогодні.

– Роздруковувати купу зайвих копій не треба. Нам документи не потрібні, ми їх не вимагаємо, вони знадобляться лише на кордоні, – зауважує Валерій.

Яку допомогу пропонує Польща? На що її вистачає?

Протягом трьох місяців перебування у Польщі –  а саме такий термін передбачається умовами евакуації – ви будете мати можливість жити у комфортних умовах, шукати роботу, вивчати мову (якщо є бажання надалі залишатися у країні), влаштувати дітей до школи або садочку.

Весь цей час волонтери «Берегині» на місці надаватимуть вам юридичну, психологічну, соціальну та медичну допомогу. Всі послуги безоплатні.

– Три місяці – саме той час, коли людина може прийти до тями, оговтатися після перенесеної травми та визначитися, що робитиме далі, – каже Анжела Зінченко. – Можливо, буде прийнято рішення залишитись у Польщі (така перспектива реально існує), а можливо, ви забажаєте їхати до іншої країни, шукати вигідніших умов для реалізації своїх планів. Але це не означає, що щойно ці три місяці сплинуть, треба буде терміново покидати Польщу. Наші фахівці та польські партнери у будь-якому разі нікого не залишать напризволяще.

Переселенці, які потрапили до Польщі від 24 лютого 2022 року, перебувають на території країни легально та мають ідентифікаційний номер PESEL, можуть отримати одноразову виплату від уряду у розмірі 300 (1857 гривен) злотих на особу.Наприклад, сім’я з трьох осіб може розраховувати на 900 злотих одноразової допомоги – це 5 571 гривня. А згідно до програми «Сім’я 500+», яка впроваджена урядом Польщі для сімей з дітьми, на кожну дитину до досягнення 18 років включно буде щомісяця виплачуватися 500 злотих. Порахувати, скільки грошей матиме родина на момент прибуття до сусідньої країни, неважко. Для порівняння: мінімальна заробітна плата у Польщі складає 3000 злотих (18 тисяч гривень).

Вартість деяких продуктів, оренди житла та проїзного квитка на місяць у транспорті

Хліб3 злотих18 грн
Ковбаса молочна, 400г10/15 злотих60/90 грн
Олія соняшникова11 злотих66 грн
Яблука, кг3 злотих18 грн
Нектарин, кг13 злотих78 грн
Помідори, кг8 злотих48 грн
Морква, кг4 злотих24 грн
Оренда 1 кімн. квартири2500-3500 злотих15000-21000 грн
Проїзний квиток дорослий/дитячий180/90 злотих1080/540 грн

Незабаром волонтери «Берегині» обіцяють розповісти багато цікавих історій, які сталися за майже п’ять місяців подорожей до Польщі:

– От завершимо евакуацію, підіб’ємо підсумки і тоді вже згадуватимемо. Буде час і посміятися, і поплакати. Зачекайте, буде цікаво.

Ірина ГОРБАСЬОВА/Громада