Чи діє обмежувальний припис в реальності?

Вже неодноразово піднімалось питання про зміну в законодавстві про ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству», про можливість звернення до суду з заявою про видачу обмежувального припису.

І у мене відповідно виникле питання: а чи діє цей Закон в реальності? Після моніторингу судових рішень, я прийшла к висновкам, що не так вже все і просто.

По-перше: цих звернень по Україні багато і це говорить, як я вважаю, що жінки не мовчать, як раніше. І це добре.

По-друге: є в судових рішеннях і маніпуляції. Нікому не секрет, що після розлучення тривають довгі та емоційне виснажені судові спори по поділ майна подружжя, про визначення місця проживання дитини та інш. І є звернення з даною заявою тільки на підставі даних цивільних спорів. Верховний Суд чітко роз’яснив, що видача обмежувального припису є заходом впливу на кривдника, який може вживатися лише в інтересах постраждалих осіб та у разі настання певних факторів і ризиків. Такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 21 листопада 2018 року (касаційне провадження № 61-19328св18) в результаті перегляду справи № 756/2072/18.

По-третє: під час розгляду питання про наявність підстав для видачі обмежувального припису суди встановлюють, яким формам домашнього насильства піддавався заявник, та оцінювати ризики продовження в майбутньому домашнього насильства у будь-якому його прояві.

Та головне, якщо докази насилля все ж таки є, ЗАКОН ДІЄ і цьому підтвердження є в м. Маріуполі. Не так давно, Жовтневим районним судом м. Маріуполя Донецької області видано обмежувальний припис стосовно кривдника на два місяці та встановлено заходи тимчасового обмеження прав колишнього чоловіка, а саме – заборона наближатися ближче 50 метрів до місця проживання та перебування колишньої дружини.

Висновок один: жінки, не мовчить, захищайте себе та своїх дітей та ми вам в цьому допоможемо.

Ірина Бірюкова, юрист проекту