Про емоційне насильство у вихованні дітей

На жаль, емоційне насильство є однією з найпоширеніших форм «виховання».

Часом батьки навіть не підозрюють, що застосовують такий вид жорстокості кожен день при взаємодії зі своїми дітьми і не усвідомлюють наслідків цього.

Емоційне насильство це:

  • образливі вислови: «який ти дурний», «незграбна», «тебе ніхто не буде любити», «з тобою ніхто не буде дружити», «кому ти така потрібна» та ін.;
  • шантаж: «Якщо ти цього не зробиш я викину всі твої іграшки», «Якщо ти будеш себе так вести, ми здамо тебе в дитячий будинок!»;
  • порівняння: «Бачиш яка Маша молодець, а ти що?», «Діма такий хороший, мені б такого сина»;
  • критика: «Ти неправильно думаєш, ти займаєшся дурницями!»;
  • приниження гідності дитини: «Ти ніхто! Хто ти такий щоб мені щось говорити»;
  • брехня і недотримання слова батьками;
  • крики;

Як правило, батьки впевнені, що роблять вищевказані дії з добрими намірами, проте, дорогі батьки, задумайтеся про наслідки.

Приблизно може розвинутися два сценарія👇🏻

✔️Дитина починає вірити у ваші слова. Вони стають визначальними, записуються в базу самооцінки.

✔️Дитина не вірить у ваші слова, знецінює і припиняє прислухатися до вас в принципі. Ваші відносини руйнуються і ви втрачаєте важелі впливу.

Як наслідок, дитина часто виростає з рядом комплексів, з невпевненістю в собі, зі страхами, не усвідомлюючи своєї самоцінності. Не розуміє як ставити і досягати мети, як взаємодіяти з людьми, як побудувати успішну кар’єру і щасливу сім’ю.

Будь ласка, зверніть увагу вже сьогодні, як ви розмовляєте з дитиною, які методи виховання використовуєте, можливо саме зараз ви несвідомо вбиваєте успішне майбутнє вашої дитини!

Катерина Шух, психолог команди Маріупольська Асоціація Жінок “Берегиня”