Органіка чи не органіка, ось в чому питання

Думаю, що деякі з вас, перебуваючи перед полицями в супермаркеті, частенько замислювалися, що саме означають ці загадкові написи: «органічний», «біо», «еко» і т.д. Зазвичай такі продукти коштували дорожче і тому здавалися більш якісними і навіть смачнішими. Прикро визнавати, але донедавна ці слова на продукції міг ставити будь-який продавець і правдивість написаного ніхто не перевіряв. Донедавна.

10 липня 2018 року Верховна рада України прийняла законопроект "Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції". Документ встановлює контроль за використанням виробниками таких маркувань як "біо", "еко", "органік" і вводить штрафи за порушення вимог до виробництва органічної продукції. Для громадян це означає, що виробники більше не зможуть безпідставно маркувати свою продукцію такими позначками. Натомість буде введено спеціальне маркування, з яким можна ознайомитись на фото нижче, яке буде повідомляти покупцю, що виробник пройшов спеціальну перевірку і його продукція дійсно є органічною.

Але для початку, слід розібратися, що насправді означає слово «органіка», і чому краще обирати саме товари цієї групи. Це продукція, під час виробництва якої не застосовуються хімічні добрива, пестициди, генетично модифіковані організми (ГМО), консерванти тощо. Тобто такі продукти є більш корисними і безпечнішими для раціону людини.

Здається, що все правильно. Дуже потрібний та корисний закон, що дозволить людям стати здоровішими та знати, що вони їдять. Але для того, щоб отримати такий сертифікат виробнику потрібно заплатити досить високу плату за перевірку виробництва на органічність. Процес сертифікації розпочинається з моменту укладення договору з сертифікаційним органом. Тривалість сертифікації виробництва залежить від галузі. 


Поля з однорічними рослинами та пасовища сертифікують від 24 місяців, поля з багаторічними рослинами — від 36 місяців, у аквакультурі — 24 місяці, ферми з вирощування великої рогатої худоби і коней (м'ясо) — 12 місяців, кіз, свиней і корів (молоко) — 6 місяців, птиці (м'ясо) — 10 тижнів, птиця (яйця) — 6 тижнів.

Тобто, щоб отримати, наприклад, сертифікат на вирощену органічну суницю, треба чекати не менше 3 років, а можливо і більше, і заплатити більше 12 тис. гривень за кожен гектар вирощуваної продукції. Таку перевірку слід перепроводити кожні 15 місяців, для підтвердження статусу «органік». Для покупця це означає, що ціни на «чисті продукти» піднімуться, а кінцевий прайс буде залежати лише від порядності самого виробника. 

Також слід зауважити, що поки у країні остаточно не подолана корупція, не можна бути впевненим у тому, чи справді продукт є досконально перевіреним, чи виробник заплатив за позначку для подальшого підняття цін.

Зважаючи на дані роздуми, ми можемо бути впевненими у тому що:

  • з’ являться продукти з новими позначками
  • ціни на них будуть дещо «космічними»
  • якість їх буде, на жаль, і досі сумнівною

А так ідея була безсумнівно приємною і корисною.

Ірина Зінченко