Щодо статусу внутрішньо переміщених осіб

У зв’язку із війною росії проти України, на жаль, знову стало актуальним питання щодо статусу внутрішньо переміщеної особи, як такий статус оформити та підтвердити.

Юрист ГО «МАЖ «Берегиня» Рудковський Андрій надає наступні роз’яснення:

Законом України “Про захист прав та свобод ВПО” визначено, що ВПО це громадянин України, іноземець або особа без громадянства, які були змушені покинути своє постійне місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації.

Постановою КМУ № 269 від 13.03.22 внесено зміни до Постанови КМУ № 509 “Про облік ВПО”.

На отримання довідки і внесення інформації до Єдиної бази даних ВПО мають право особи, які перемістилися з 24 лютого 2022р (дата введення воєнного стану) з наступних областей: Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Запорізька, Київська, Луганська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська, а також м. Київ.


Куди звертатись для оформлення довідки внутрішньо переміщеної особи?

Для отримання довідки особа повинна звернутися за місцем свого фактичного перебування до:

 1. структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання (далі – уповноважений орган);
 2. уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг (у період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 “Про введення воєнного стану в Україні”);
 3. через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (Порталу Дія) (пункт 2 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 (далі – Порядок)

Хто може звертатись за оформлення такої довідки внутрішньо переміщеної особи?

Особа від 14 років і старше подає документи особисто.

Якщо особі не виповнилось 14 років, а також якщо вона є недієздатною або з обмеженою дієздатністю – документи подає законний представник (батьки й усиновителі), а також опікуни та піклувальники.

Від імені дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, звертається керівник закладу, в який влаштована дитина.

Від імені дитини до 14 років, яка прибула без супроводу батьків/опікунів, заяву подає родич (бабуся, дідусь, прабабуся, прадідусь, повнолітні брат чи сестра, тітка, дядько) або вітчим, мачуха, у яких проживає дитина. У разі відсутності будь яких родичей заяву подає представник органу опіки та піклування.


Які документи необхідні для оформлення довідки внутрішньо переміщеної особи?

1. Заява (встановленого зразка).

2. Документ, що засвідчує особу і підтверджує громадянство України, або документ, що засвідчує особу і підтверджує її спеціальний статус.

3. Свідоцтво про народження дитини. Додатково при необхідності подаються:

 • документ, що засвідчує особу законного представника;
 • документ, що підтверджує повноваження особи;
 • свідоцтво про народження дитини, а також будь-які документи, що підтверджують родинні відносини між дитиною і заявником.

Для дитини підтвердженням її місця проживання на момент виникнення обставин є місце проживання її батьків.

У випадку, якщо у заявника в паспорті немає відмітки про його місце реєстрації на окупованій або тимчасово непідконтрольній території, то в такому випадку заявник повинен надати інші документи, що підтверджують факт того, що він проживав на непідконтрольній території на момент виникнення конфлікту.

Такими документами, відповідно до порядку, можуть бути:

 • військовий квиток з інформацією про проходження військової служби;
 • трудова книжка з записами про трудову діяльність;
 • документи, що підтверджують право власності на рухоме або нерухоме майно;
 • документи про повну загальну середню,  базову загальну середню, професійно-технічну або вищу освіту;
 • довідка з місця навчання;
 • медичні документи. Наприклад, виписка з медичної карти, лікарняні листи, договір про надання медичних послуг;
 • рішення районної держадміністрації, виконавчого органу міської чи районної у місті ради про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу;
 • відеозаписи та фото.

У разі відмови з прийнятим  рішенням, його  можна оскаржити в суді. При чому, переселенці, які отримали таку відмову у взятті на облік ВПО, мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, але виключно з питання оскарження цієї відмови.


Для чого потрібна довідка внутрішньо переміщеної особи?

Держава виплачує кожному внутрішньому переселенцю в Україні мінімальну грошову щомісячну допомогу в сумі 2 тисячі гривень. Дана опція наразі є також у застосунку «ДІЯ».

Також 3 тисячі гривень будуть виплачені на кожну дитину, яка через війну, через всі ці жахіття вимушено переїхала в більш безпечні регіони.

Крім того, Уряд розпочав програму працевлаштування всіх переселенців. Для цього держава виплачує роботодавцям, які беруть на роботу переселенців з постраждалих регіонів, по 6,5 тис. грн за кожного працевлаштованого.

Нагадаємо, що Урядом ухвалено рішення про механізм компенсації комунальних витрат громадам, які надають безкоштовний прихисток переселенцям у школах, садочках, будинках культури та комунальних установах. Проте наразі програма доповнюється, щоб  компенсувати витрати за комунальні послуги для сімей, які приймають переселенців у себе вдома. Всі ті, хто відгукнувся на біду, надав дах переселенцям, надав безкоштовний прихисток, отримуватимуть 450 грн в місяць за кожного, кому допомогли, на компенсацію комунальних послуг.

Залишились питання? Звертайтесь за БЕЗКОШТОВНОЮ консультацією!

Юрист Андрій Рудковський: 0671990306