Нові правила виплати аліментів: зміни 2018 року

Багато дітей в Україні після розлучення батьків не отримують аліменти. Система стягнення боргів по виплаті аліментів у нашій країні працює недостатньо ефективно, впевнені в Міністерстві юстиції, тому відомством вирішено ввести ряд новацій.


Яким буде розмір аліментів у 2018 році, як їх стягнути і що загрожує неплатникам, згідно з новим законодавством? Розмір аліментів збільшився?


Згідно зі змінами, внесеними до законодавства влітку минулого року розмір аліментних виплат не може бути менше 50% прожиткового мінімуму (раніше він становив 30%) і вважається власністю дитини, а не того з батьків на ім'я якого вони виплачуються.

Прожитковий мінімум на дитину - 2018

Вік дитини

З 01 січня пo 30 червня 2018

З 01 липня пo 30 листопада 2018

З 01 пo 31 грудня 2018

До 6 років

1492 гривні

1559 гривень

1626 гривень

Від 6 до 18 років

1860 гривень

1944 гривень

2027 гривень

Також тепер при нарахуванні аліментів враховується ряд індивідуальних обставин:

 • стан здоров'я дитини;
 • стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів;
 • наявність у платника аліментів інших дітей та осіб, які потребують матеріальної підтримки;
 • матеріальне становище того з батьків, з ким проживає дитина.


Як почати процес стягнення аліментів?
Обов'язок платити аліменти не залежить від того, чи був оформлений або розірваний шлюб. Якщо батько або мати записані у свідоцтві про народження дитини, вони автоматично зобов'язані платити аліменти.


Правовими підставами для цього є:

 • заява платника аліментів, в якому він добровільно визначає розмір і термін відрахувань аліментів від його доходів;
 • договір про утримання дитини, складений між батьками;
 • рішення суду про нарахування аліментів.

Що чекає неплатників аліментів?
Нововведенням є посилення заходів до боржників по сплаті аліментів. Тепер відповідно до закону при несплаті аліментів протягом півроку їм можуть призначити адміністративне покарання у вигляді суспільно-корисних робіт від 120 до 240 годин. При ухиленні від яких порушника можуть помістити під арешт з розрахунку: добу арешту за 15 годин невиконаних робіт, але не більше ніж на 15 діб.


Суспільно-корисні роботи не призначаються:

 • особам з інвалідністю I і II групи;
 • вагітним жінкам;
 • жінкам старше 55 років;
 • чоловікам старше 60 років.

Також, згідно з новим законодавством, якщо борг по оплаті аліментів перевищив суму платежів за 6 місяців, неплатнику загрожує:

 • заборона на виїзд за кордон;
 • заборона на використання зброї (в тому числі і пневматичного);
 • заборона на полювання;
 • заборона на водіння авто (виняток передбачено для військових під час мобілізації та учасників АТО, якщо це є для них способом заробітку або ж авто використовується в зв'язку з інвалідністю).


Крім того, в разі виникнення заборгованості з вини платника аліментів, одержувач аліментів має право вимагати компенсацію в розмірі 1% від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення, однак сума компенсації не повинна перевищувати 100% розміру основної заборгованості.


Багато матерів цілеспрямовано не подають на аліменти, припускаючи, що в майбутньому на дитину не ляже обов'язок оплачувати аліменти на утримання непрацездатного батька. Це величезна помилка, так як неподання заяви на аліменти, передбачає добровільність оплати з боку тата і це не виключає вже його звернення до суду за аліментами.


Користуйтеся своїм законним правом, шановні мами, адже стаття 27 Конвенції ООН про права дитини, а також ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» гарантує дітям право на гідний (належний) рівень життя. Пряма відповідальність за створення належних умов, в рівній мірі лежить на обох батьках, оскільки згідно норм сімейного законодавства батько і мати мають рівні права та обов'язки по відношенню до дітей.

Публічний реєстр боржників по сплаті аліментів: https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors