Газлайтинг: найтихіший вид психологічного насильства

Уявіть, що одного разу ви повертаєтесь додому і не знаходите настінного годинника над дверима у вітальню. Він висить тепер на протилежній стіні. Дивно. Мабуть, чоловік перевісив.

Коли ви питаєте його про це, він з подивом відповідає, що ви ж САМІ це зробили ще три місяці тому - і в деталях розповідає, як це було.

Здавалось би, дрібниця, але подібне трапляється не вперше. 

Міняються місцями ящики з кухонним приладдям, ваші речі в шкафу, зрідка - положення столів у кімнатах. Коли ви набираєте ”Маму” з мобільного, слухавку чомусь бере ”Відділ кадрів”, а дзвінок до ”Подруги Олени” взагалі веде до бюро ритуальних послуг.

Якщо описана ситуація нагадує вам витівки нечистої сили, ви майже праві.

Сьогодні ми поговоримо про один із найстрашніших видів психологічного насильства: газлайтинг.


Що таке газлайтинг?

Газлайтинг (від англійської gas light, газове світло) - форма психологічного насильства, метою якого є навіяти жертві сумніви у власному психічному здоров’і та адекватному сприйнятті реальності.

Грубо кажучи, ціль газлайтера в тому, щоб змусити вас вірити, ніби ви з глузду з’їхали.

Це поняття походить від британської п’єси 1938 року Gaslight та її американської кіно-адаптації Angel Street, знятої у 1944 році режисером Дорджем К’юкорем. За сюжетом, чоловік головної героїні Поли переставляє та ховає в домі звичайні предмети, щоб змусити жінку сумніватись в своїй пам’яті та адекватності. 

Пола часто помічає, що коли вона залишається наодинці, свтло в домі ніби стає більш тьмяним. Чоловік рішуче відповідає, що їй це здається. Насправді ж газове світло дійсно тьмяніє, тому що чоловік в цей час запалює  його в іншій частині будинку, де шукає сховані дорогоцінності. Ця деталь із газовим світлом і дала назву такій формі насильства.


Приклади з життя

Як правило, слова ”психологічне насильство” викликають в уяві доволі радикальні дії: крики, лайку, приниження, виснажливі підколи без кінця. В газлайтингу, зазвичай, нема нічого з зазначеного - і тому дуже часто він залишається непоміченим аж до тих пір, коли допомогти жертві вже занадто пізно.

Ось декілька прикладів газлайтингу з різним ступенем ”делікатності”:

  • Ви кожного ранку знаходите маленький камінчик у своєму взутті, хоча ввечері його там не було.
  • Ваші речі просто зникають, а через кілька тижнів знову опиняються на звичайному місці.
  • Хтось міняє місцями світлини у фоторамках на стіні, або ж замінює їх на зовсім інші фото.

І в кожному з цих випадків здається, ніби ніхто не помічає, що щось взагалі не так. Чоловік або дружина каже, що вам все здається, або ж ви самі вирішили зробити це (перевісити світлини, наприклад), а потім забули.

Дані маніпуляції можуть здаватись незначущими, побутовими, але з часом вони накопичуються і ніби підточуть внутрішні сили людини. Тоді газлайтер може перейти й до більш радикальних мір.

  • Синець від побоїв наступного дня може пояснюватись газлайтером словами ”так ти ж вчора впала на сходах, хіба забула?”
  • Можуть зникати гроші і документи. Газлайтер вам тоді ”нагадає”, що ви вже місяць як граєте в лотерею - і дістане з вашого стола купу старих лотерейних білетів.

Звичайно, до таких радикальних ходів діло заходить далеко не завжди, але все одно не слід недооцінювати потенційну шкоду від газлайтинг-насильства: нерідко воно закінчується тяжкими нервовими зривами та навіть самогубством.


Як виявити газлайтинг?

  • В останні місяці (або навіть роки) у вашому житті достатньо регулярно відбуваються події, які можна пояснити або вашим психічним розладом (погіршенням пам’яті та адекватності, нестабільністю емоцій) або паранормальною активністю. В такому випадку не можна виключати ймовірність газлайтингу.
  • Газлайтер регулярно буде намагатись вийти з вами на удавано турботливу розмову про ваше емоційне та психічне здоров’я: ”Люба, я помітив, що ти останнім часом дуже багато чого забуваєш. Я турбуюсь, може сходимо до лікаря?” З часом такі розмови ставатимуть біль агресивними.
  • Газлайтер буде змушувати вас відчувати свою слабкість та ”второсортність” перед ним або нею: гендерно, інтелектуально, емоційно, фізично.
  • Газлайтер буде заперечувати та відкидати факти, емоції, та події, що мають для вас значення. ”Що ти маєш на увазі, в тебе зникають речі? Та не може такого бути, нічого подібного.”

Коротко про те, як слід реагувати

Якщо ви помітили прояви газлайтингу та впевнені в тому, хто є газлайтером у вашому випадку, найбільш правильним було б припинити будь-які контакти з даною людиною. 

Якщо це тимчасово неможливо (з будь-яких причин), слід зрозуміти, як  краще реагувати на газлайтинг до моменту розриву. Для цього нагадаємо, яку саме реакцію очікує газлайтер від своєї жертви:

Дестабілізація. Сумніви. Слабкість. Страх щодо своєю адкватності та психіки.

З такої точки зору, діаметрально протилежна реакція інколи може бути найефективнішим методом боротьби: м’якість, спокій, впевненість, доброзичливість.


- Навіщо ти перевісив годинник?

- Це ж ти його перевісила три місяці тому.

О, точно, зовсім забула. Яка в тебе пам’ять добра, дякую!


Нажаль, прямі розмови з серії ”я знаю, що це ти перевісив годинник” (сховав речі, переставив столи, тощо) дуже рідко дають очікуваний результат: газлайтер буде просто заперечувати ваші слова.


Наостанок

Психологічне насильство - це не завжди щось гучне, як лайка чи вербальне приниження. Інколи воно приходить у формі годинника, що тихо цокає на протилежній стіні.

Не слід недооцінювати можливі наслідки таких дрібниць, і не слід соромитись з ними звертатись по професійну допомогу - в першу чергу до психолога або психотерапевта для допомоги жертві.