Крадіжка особистості в інтернеті: що це, і як себе захистити

Крадіжка особистості (англійською identity theft) – це незаконне присвоєння ідентифікаційної (особистої) інформації людини з метою їх застосування для отримання неправомірної вигоди, шантажу, та інших злочинів. 

Наприклад, викрадення паспорту та оформлення за його допомогою кредит на ваше ім’я – крадіжка особистості в реальному житті. Проте далеко не кожний знає, що в інтернеті це також доволі серйозна небезпека.

Як правило, крадіжка особистості в інтернеті проводиться шляхом взламування облікових записів людини та їх використання для дезінформації або дискредитації власника. Наприклад, якщо зловмисник отримує пароль від вашого облікового запису у Фейсбук та почне від вашого імені публікувати образливі чи непристойні матеріали на вашій сторінці – це теж своєрідна форма крадіжки особистості у віртуальному просторі.

Дуже часто такі дії проводяться з метою отримання фінансових ресурсів від друзів та родичів. Наприклад, зловмисник може відправити від вашого імені повідомлення вашому списку друзів – ”Привіт, спасай, дуже треба 50 гривень до вечора. Зможеш виручити? Кинь на цю картку, будь ласка!”

На щастя, зараз доволі високий рівень віртуальної грамотності у більшості населення, проте це не означає, що від крадіжки особистості не слід себе захищати. Особливо тому, що ”вислідити” хакера у більшості випадків просто неможливо.

Найпростішим методом особистого захисту в інтернеті є дотримання базових принципів ”гігієни паролей”.

  1. Використовуйте окремий пароль для кожного сайту або облікового запису. В такому випадку, навіть якщо один з ваших аккаунтів буде взламано, принаймні інші будуть у безпеці.
  2. Використовуйте в кажному окремому паролі всі типи символів, що дозволяє даний вебсайт. Наприклад, на деяких порталах це тільки літери, на інших – літери та цифри, на третіх – можна і спеціальні символи використовувати у паролях.
  3. Оновлюйте свой паролі хоча б один раз на 6 місяців на кожному важливому для вас порталі. Критичний мінімум – це ваша електронна пошта, сервісу інтернет-банкінгу та ваші основні соціальні мережі.
  4. Ніколи, за жодних обставин, не використовуйте прості паролі формату 12345 чи qwerty. Зловмисники їх перевіряють в першу чергу.

Цей список може сприйматись як надмірна паранойя, проте вона вельми обґрунтована. І, в будь-якому разі, ці додаткові 20-30 хвилин на забезпечення оптимальної безпеки вашої інформації в інтернеті однозначно кращі, ніж загроза її використання проти вас.